Dr. Subhash Suri

Παρασκευή 17/6, 15:00 - 16:00 στην αίθουσα Π200 στα ΠΡΟΚΑΤ του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής.

Title: "Minimalism and Complexity in a Sensor-rich World"

Short CV: Dr. Subhash Suri (http://www.cs.ucsb.edu/~suri/) is a Professor at the Department of Computer Science of the University of California at Santa Barbara (UCSB). He received a B.S. in Electronics Engineering, 1981, from IIT Roorkee, India and a Ph.D. in Computer Science, 1987, from Johns Hopkins University, USA. His research interests include Theory of Algorithms, Computational Geometry, Networked Sensing, Robotics, Data Streams, Game Theory.