Ομιλία του καθηγητή Σπύρου Τραγούδα

Την Τετάρτη  20 Ιουνίου 2012 στις 12:00, στην Αίθουσα   ΙΙ.9 (1ος Όροφος) του Συνεδριακού Κέντρου θα μιλήσει ο Σπύρος Τραγούδας, καθηγητής του ECE Dept. & Centerfor Embedded Systems, του Πολιτειακού Πανεπιστήμιου του Ιλλινόις στο Carbondale των  ΗΠΑ,  με θέμα : «On-chip communication and reliability considerations in embedded cores»

Η ομιλία οργανώνεται στα πλαίσια των δραστηριοτήτων των Ενδο-πανεπιστημιακών Δικτύων “Ενσωματωμένων Συστημάτων” , “Ασύρματων Δικτύων Υπολογιστών και Αισθητήρων” και “Νανοηλεκτρονικής”.

Στις 10πμ  θα προηγηθεί συνάντηση εργασίας με τα μέλη των τριών Δικτύων και τους Προέδρους των τιμημάτων Μηχ.  Η/Υ &  Πληροφορικής και Ηλεκτρολόγων Μηχ & ΤΥ.

Μετά το πέρας της ομιλίας θα ακολουθήσει  συνάντηση με τις Πρυτανικές Αρχές.

Ακολουθεί περίληψη της ομιλίας και σύντομο βιογραφικό του ομιλητή.

Σχετικό υλικό:

Alien Hardware Diagnosis in ICs Using Path Delay Measurements

Center for Embedded Systems

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

An overview of the structure and current-state of the NSF for Embedded Systems will be outlined.  Subsequently, on-chip communication and reliability considerations in embedded cores will be discussed.  Multi-threshold voltage mechanisms improve inter-core bus performance while providing with error-correction and detection capabilities, and require on-chip scalable implementation of the encoding strategies. In the last topic, delay defective components, possibly due to malicious hardware, are identified though automated path delay measurements in the present of intra and inter-chip variations.

Short bio of Spyros Tragoudas

Spyros Tragoudas received his Diploma degree in Computer Engineering from the University of Patras, Greece (July 1986) and his M.S. and Ph.D. degrees in Computer Science from the University of Texas at Dallas (August 1988 and August 1991, respectively). He has been a faculty at the Computer Science Department, Southern Illinois University at Carbondale, and the Electrical and Computer Engineering Department, the University of Arizona. He is currently a Professor at the Electrical and Computer Engineering (ECE) Department, Southern Illinois University at Carbondale (SIUC), and the Director of the National Science Foundation (NSF) Industry University Cooperative Research Center (I/UCRC) on Embedded Systems at the SIUC site. Effective July 1, 2012 he will be the Chair  of the ECE Dept. at SIUC. His current research interests are in the areas of VLSI Design and Test Automation and embedded systems. He has published over 70 journal papers and over 125 articles in peer-reviewed conference proceedings in these areas. He has been funded from industry and federal agencies, including current support by the NSF and the US Navy. Dr. Tragoudas is on the editorial board of several journals, including the IEEE Transactions on Computers.  He is a program committee member for many conferences. He has been the program and general chair of the DFTS’09 and DFTS’10, respectively. He received the ICCD'94, ICCD'97 and the ISQED'01 Outstanding Paper Awards for research in VLSI Testing. Dr. Tragoudas is a senior member of the IEEE.